Λαμπάκι ζώνης οδηγού

Περιγράψτε Προβλήματα που τυχόν αντιμετωπίζετε με το Scirocco σας
  • Διαφημίσεις

Λαμπάκι ζώνης οδηγού

Δημοσίευσηαπό tzig_dim » 07 Απρ 2017, 22:28

Παιδιά, έχει αντιμετωπίσει κανείς το παρακάτω πρόβλημα?
Βάζω την ζώνη κανονικά στην θέση του οδηγού αλλά λίγο αργότερα μου αναβοσβήνει το λαμπάκι ότι δεν έχει κουμπώσει η ζώνη. Αν πιέσω την ζώνη λίγο προς τα μέσα η ένδειξη σβήνει αλλά μετά πάλι τα ίδια.

Αν βάλω απλά το πλαστικό κούμπωμα (αυτό που απλά το βάζεις σαν dummy για να μην φοράς ζώνη), όλα είναι καλά... Είναι σαν να μην αναγνωρίζει πλέον το σιδερένιο κούμπωμα της ζώνης....
tzig_dim

Δημοσ.: 9
Εγγραφη: 07 Οκτ 2016, 19:07

Re: Λαμπάκι ζώνης οδηγού

Δημοσίευσηαπό chris_tsi » 10 Απρ 2017, 18:01

Χρειάζεται αλλαγή του κλείθρου της ζώνης του οδηγού (=αυτό πάνω στο οποίο κουμπώνει η ζώνη). Δεν είναι πολύπλοκη εργασία, βγαίνει το κάθισμα του οδηγού, βιδώνουν το νέο και ξαναβάζουν το κάθισμα (περίπου 15 λεπτά υπόθεση) και το ανταλλακτικό νομίζω ότι δεν είναι πολύ ακριβό.
chris_tsi
Rocco Lover
Rocco Lover

Δημοσ.: 110
Εγγραφη: 31 Αύγ 2010, 18:46
Τοποθεσια: Λαμία

Δημοσίευσηαπό tzig_dim » 02 Μάιος 2017, 11:21

Ναι καινούργιο είναι γύρω στα 70ε
tzig_dim

Δημοσ.: 9
Εγγραφη: 07 Οκτ 2016, 19:07

Δημοσίευσηαπό vassilis_78 » 12 Μάιος 2018, 23:14

Μπορείς να ενημερώσεις πως έλυσες το θέμα με την ένδειξη των ζωνών και με τι κόστος; Μου παρουσιάστηκε ξαφνικά εν κινήση η λυχνία ότι δεν φοράω ζώνη ενώ όλες ήταν κουμπωμένος.
Αν αγαπάς κάποιον άσ’ τον να φύγει! Αν γυρίσει πίσω, είναι δικός σου! Αν δεν γυρίσει, δεν ήταν ποτέ!
vassilis_78
Rocco Lover
Rocco Lover

Δημοσ.: 90
Εγγραφη: 05 Νοέμ 2010, 12:54
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Scirocco: 1.4 TSI 160PS DSG7, candy white, ηλιοροφη, σπορ πακέτο

Δημοσίευσηαπό chris_tsi » 13 Μάιος 2018, 09:48

Κι εμένα αυτό που αναφέρεις μου είχε παρουσιάσει...έκανα ότι αναφέρω παραπάνω...αντιπροσωπεία και αλλαγή κλείθρου.

Εύκολη διαδικασία (γύρω στα 15 λεπτά), το ανταλλακτικό είχε γύρω στα 40 ευρώ νομίζω (ίσως και λιγότερα), εργασία δεν θυμάμαι αλλά δεν ήταν πολλά.
chris_tsi
Rocco Lover
Rocco Lover

Δημοσ.: 110
Εγγραφη: 31 Αύγ 2010, 18:46
Τοποθεσια: Λαμία

Επιστροφή στην Προβλήματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 4 επισκέπτες