Πρόβλημα στο συμπλέκτη

Περιγράψτε Προβλήματα που τυχόν αντιμετωπίζετε με το Scirocco σας
  • Διαφημίσεις

Re: Πρόβλημα στο συμπλέκτη

Δημοσίευσηαπό Lomyrion » 19 Μάιος 2017, 12:19

UPDATE:

Εκτός από τον θόρυβο του βίντεο, ακουγόταν ένας χτύπος όταν από ακινησία ξεκινάς και πας να αφήσεις τον συμπλέκτη και να μπει η πρώτη. Ο θόρυβος εμφανίστηκε μετά την αλλαγή σετ αμπραγιάζ στον Καμπύλη. Ο θόρυβος του βίντεο ήταν τελικά κάτι νορμαλ γιατί είναι ο εναλλάκτης του κομπρέσσορα-τουρμπο.

Οπότε, πήγα σήμερα στην Quattro στο Χαλάνδρι για να δουν τον ήχο που κάνει κατά την εκκίνηση στο τράβηγμα του συμπλέκτη. Έκαναν μία βόλτα και αμέσως μου είπαν ότι είναι η βάση της μηχανής. Αφού αφαίρεσαν μπαταρία φιλτροκούτι κλπ μπόρεσαν να δουν τα μπουλόνια της βάσης τησ μηχανής τα οποία ήταν πάρα πολύ λάσκα. Τα έσφηξαν και ο θόρυβος εξαφανιστηκε. Συμπεράσματα, κατά την αλλαγή σετ αμπραγιάζ στον Καμπύλη, οι τύποι εκεί ξέχασαν να τα σφίξουν και έμεινε κουσούρι. Επίσης να τονίσω το ότι μου είπαν στον Καμπύλη πως το αμάξι θέλει πάλι αλλαγή καδένας (750Ε) ενώ δεν έχω ακούσει τίποτε κατά το cold start αλλά και γενικά εδώ και χρόνια. Λίγο δύσκολο να άκουσαν αυτοί την μία και μοναδική μέρα που το αμάξι έμεινε στο συνεργείο τους. Τα συμπεράσματα δικά σας

Για τους Moderators: αν δεν επιτρέπονται τα ονόματα συνεργείων τότε σβήστε τα.
Άβαταρ μέλους
Lomyrion
NewComer
NewComer

Δημοσ.: 17
Εγγραφη: 29 Ιαν 2012, 13:01
Τοποθεσια: behind the wheel
Scirocco: 1.4 TSI 160hp

Δημοσίευσηαπό Mitsen » 19 Μάιος 2017, 14:03

Καλά κάνεις και να φέρνεις το όνομα του συνεργείου! Τα έχω τραβήξει με την αντιπροσωπεία κοντά στον Αλοιμο. Να παίρνουμε όλοι εμείς τα μέτρα μας.

Αυτό με την καδένα μου φαίνεται πολύ ύποπτο!! Σου έχουν δώσει κάποια εγγύηση Για την εργασία που έκαναν;
Άβαταρ μέλους
Mitsen
Rocco Enthousiast
Rocco Enthousiast

Δημοσ.: 319
Εγγραφη: 09 Ιαν 2015, 13:43
Τοποθεσια: Athens

Δημοσίευσηαπό Lomyrion » 19 Μάιος 2017, 14:48

Mitsen έγραψε:Καλά κάνεις και να φέρνεις το όνομα του συνεργείου! Τα έχω τραβήξει με την αντιπροσωπεία κοντά στον Αλοιμο. Να παίρνουμε όλοι εμείς τα μέτρα μας.

Αυτό με την καδένα μου φαίνεται πολύ ύποπτο!! Σου έχουν δώσει κάποια εγγύηση Για την εργασία που έκαναν;

Για ποια εργασία εννοείς? Για την αλλαγή του σετ αμπραγιάζ? Είναι όντως ύποπτο και γιαυτό άλλαξα συνεργείο άμεσα. Δε μπορεί ξαφνικά να ακούνε το κροτάλισμα τησ καδένας και εγώ 3 χρόνια τώρα να μην έχω ακούσει τίποτα. Και θυμάμαι πολύ καλά τον ήχο αυτόν από τότε που την άλλαξα εντός εγγύησης. Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα, ή άκουσαν κάτι και πιστεύουν ότι είναι η καδένα ή απλά ήθελαν να πουλήσουν νέο σετ καδένας.
Άβαταρ μέλους
Lomyrion
NewComer
NewComer

Δημοσίευσηαπό chris_tsi » 20 Μάιος 2017, 08:40

Lomyrion έγραψε:UPDATE:

Ο θόρυβος του βίντεο ήταν τελικά κάτι νορμαλ γιατί είναι ο εναλλάκτης του κομπρέσσορα-τουρμπο.
[/color]

Όταν λες ο θόρυβος του βίντεο εννοείς αυτό το γκντουπ που ακούγεται όταν αφήνεις το συμπλέκτη ή κάτι άλλο που μπορεί να μην ακούγεται και τόσο καθαρά?
chris_tsi
Rocco Lover
Rocco Lover

Δημοσ.: 109
Εγγραφη: 31 Αύγ 2010, 19:46
Τοποθεσια: Λαμία

Δημοσίευσηαπό Lomyrion » 20 Μάιος 2017, 15:11

chris_tsi έγραψε:
Lomyrion έγραψε:UPDATE:

Ο θόρυβος του βίντεο ήταν τελικά κάτι νορμαλ γιατί είναι ο εναλλάκτης του κομπρέσσορα-τουρμπο.
[/color]

Όταν λες ο θόρυβος του βίντεο εννοείς αυτό το γκντουπ που ακούγεται όταν αφήνεις το συμπλέκτη ή κάτι άλλο που μπορεί να μην ακούγεται και τόσο καθαρά?

Αυτό το γκντουπ που λες και εσυ εννοω!
Άβαταρ μέλους
Lomyrion
NewComer
NewComer

Δημοσίευσηαπό chris_tsi » 21 Μάιος 2017, 19:13

Και σου είπαν ότι αυτό (ο θόρυβος που ακούγεται όταν αφήνεις το συμπλέκτη, σταματημένος, χωρίς να πατάς γκάζι) σχετίζεται με τον εναλλάκτη του κομπρέσσορα-τούρμπο και ότι είναι φυσιολογικό? Έχεις παραπάνω πληροφορίες? Επίσης, όταν λένε εναλλάκτη κομπρέσσορα-τούρμπο τι εννοούν? Στο γνωστό κλαπέτο αναφέρονται, που είτε παρακάμπτει τον (αέρα που περνάει από τον) κομπρέσσορα (όταν αυτός είναι off) είτε ρυθμίζει πόσος αέρας θα περάσει από τον κομπρέσσορα (όταν αυτός είναι on)? Με σβηστό το αμάξι το κάνει αυτό το γκντουπ ή όχι?
chris_tsi
Rocco Lover
Rocco Lover

Δημοσ.: 109
Εγγραφη: 31 Αύγ 2010, 19:46
Τοποθεσια: Λαμία

Δημοσίευσηαπό Lomyrion » 22 Μάιος 2017, 12:25

chris_tsi έγραψε:Και σου είπαν ότι αυτό (ο θόρυβος που ακούγεται όταν αφήνεις το συμπλέκτη, σταματημένος, χωρίς να πατάς γκάζι) σχετίζεται με τον εναλλάκτη του κομπρέσσορα-τούρμπο και ότι είναι φυσιολογικό? Έχεις παραπάνω πληροφορίες? Επίσης, όταν λένε εναλλάκτη κομπρέσσορα-τούρμπο τι εννοούν? Στο γνωστό κλαπέτο αναφέρονται, που είτε παρακάμπτει τον (αέρα που περνάει από τον) κομπρέσσορα (όταν αυτός είναι off) είτε ρυθμίζει πόσος αέρας θα περάσει από τον κομπρέσσορα (όταν αυτός είναι on)? Με σβηστό το αμάξι το κάνει αυτό το γκντουπ ή όχι?

Σε αυτο που περιγραφεις αναφερονται. Οχι, δεν το κανει οταν το αμαξι ειναι σβηστο. Επισης αν αφησω πολυ απαλα τον συμπλεκτη δεν το κανει καθολου.
Άβαταρ μέλους
Lomyrion
NewComer
NewComer

Δημοσίευσηαπό NiTrOwWw » 12 Σεπ 2017, 12:40

καλησπέρα σας και από εμένα.
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο το οποίο δεν ξέρω αν είναι πραγματικά πρόβλημα ή όχι.
Ο Συμπλέκτης είναι σκληρός σε όλους σας ?
Διότι εμένα μου φαίνεται πολύ σκληρός σε σημείο να ειναι πολύ κουραστική η οδήγηση του μεσα στην πόλη ειδικά.
Επίσης αν όντως έτσι ειναι , μπορεί με κάποιον τρόπο (εννοείται με την επέμβαση μηχανικού) να τον χαλαρώσει ?
Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει :)
Thnx
Άβαταρ μέλους
NiTrOwWw
Rocco Baby
Rocco Baby

Δημοσ.: 65
Εγγραφη: 08 Νοέμ 2009, 19:10
Scirocco: 1.4 TSi 160hp

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Προβλήματα

Μελη σε συνδεση