αυξημενη καταναλωση

Θέματα τεχνικής φύσεως
  • Διαφημίσεις

αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευσηαπό petros1983 » 01 Φεβ 2018, 07:20

παιδια καλησπερα κ απο μενα.αν καποιος γνωριζει κατι επι του θεματος παρακαλω να με ενημερωσει. αγορασμενο 2009 καινουργιο tsi 160hp εχω 115.000 χλμ κ ακομα δεν αλλαξα καδενα.τελευταιως εχει αυξηθει η καταναλωση σημαντικα κ δεν ξερω τον λογο παρολο που το πηγα στο μανδηλα στη γλυφαδα εβαλε πανω το κομπιουτερ στον εγκεφαλο κ δεν βλεπει κατι περιεργο.εγω ομως που ξερω το αμαξι απεξω κ κανω στανταρ οδηγηση το βλεπω.τι συμβαινει λοιπον.....εγω παντα οταν φτασει περιπου στη μεση ο δεικτης φουλαρω .επειδη ομως προσεξα οτι κατι συμβαινει τελευταια εκανα το εξης κ οχι μονο μια φορα αλλα 3.παλιοτερα για να δω περιπου ποσο καιει οταν εφτανα 100 χλμ στον μετρητη εφοσον το ειχα μηδενισει οταν φουλαρα εβαζα βενζινη με περιπου 1.5 ευρω κ φοθλαρε με 16 17 ευρω περιπου.τελευταια λοιπον εκανα 3 φορες γεμισμα στα 100 χλμ κ ενω παλιοτερα φουλαρε με 16 17 οπως ειπα, τωρα φουλαρε με 20 21 ευρω κ τις 3 φορες που εκανα την δοκιμη.το βλεπω εντονα κ στο trip οτι κατι συμβαινει κ κατι αλλαξε στην καταναλωση εντονα ομως.εχει κανεις το ιδιο προβλημα η αν γνωριζει καποιος επι του θεματος θα ειμαι υποχρεος ..ευχαριστω
petros1983

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: 01 Φεβ 2018, 06:57

Re: αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευσηαπό perros@Ecoshine » 01 Φεβ 2018, 16:50

Την κατανάλωση φίλε δεν την μετράς με χρήμα.
την μετράς με λίτρα. Πόσα λίτρα στα 100 χιλιόμετρα καις. Αυτό να δεις.
Άβαταρ μέλους
perros@Ecoshine
Επαγγελματίας
Επαγγελματίας

Δημοσ.: 1301
Εγγραφη: 19 Μαρ 2009, 18:18
Τοποθεσια: Glyfada, Athens
Scirocco: 1.4 TSI (160hp), CANDY WHITE, Ηλιοροφή-Έλεγχος πίεσης ελαστικών-Αισθητήρες παρκαρίσματος-Cruise control-PLA-PLB-RCD510

Δημοσίευσηαπό petros1983 » 02 Φεβ 2018, 03:19

θα επρεπε να δεις οτι λεω ολες τις φορες βαζω με 1,5 ευρω καταρχην φιλε κ δευτερον θα πρεπε να δεις οτι γραφω οτι το βλεπω ξεκαθαρα κ στο trip.δε με βοηθας με τετοιου ειδους ''υποδειξεις'' που εννοειται τις γνωριζω.δεν ειμαι ασχετος
petros1983

Δημοσίευσηαπό aris22gr » 06 Φεβ 2018, 01:39

petros1983 έγραψε:παιδια καλησπερα κ απο μενα.αν καποιος γνωριζει κατι επι του θεματος παρακαλω να με ενημερωσει. αγορασμενο 2009 καινουργιο tsi 160hp εχω 115.000 χλμ κ ακομα δεν αλλαξα καδενα.τελευταιως εχει αυξηθει η καταναλωση σημαντικα κ δεν ξερω τον λογο παρολο που το πηγα στο μανδηλα στη γλυφαδα εβαλε πανω το κομπιουτερ στον εγκεφαλο κ δεν βλεπει κατι περιεργο.εγω ομως που ξερω το αμαξι απεξω κ κανω στανταρ οδηγηση το βλεπω.τι συμβαινει λοιπον.....εγω παντα οταν φτασει περιπου στη μεση ο δεικτης φουλαρω .επειδη ομως προσεξα οτι κατι συμβαινει τελευταια εκανα το εξης κ οχι μονο μια φορα αλλα 3.παλιοτερα για να δω περιπου ποσο καιει οταν εφτανα 100 χλμ στον μετρητη εφοσον το ειχα μηδενισει οταν φουλαρα εβαζα βενζινη με περιπου 1.5 ευρω κ φοθλαρε με 16 17 ευρω περιπου.τελευταια λοιπον εκανα 3 φορες γεμισμα στα 100 χλμ κ ενω παλιοτερα φουλαρε με 16 17 οπως ειπα, τωρα φουλαρε με 20 21 ευρω κ τις 3 φορες που εκανα την δοκιμη.το βλεπω εντονα κ στο trip οτι κατι συμβαινει κ κατι αλλαξε στην καταναλωση εντονα ομως.εχει κανεις το ιδιο προβλημα η αν γνωριζει καποιος επι του θεματος θα ειμαι υποχρεος ..ευχαριστω

Φιλε μου απλά τα γράφεις πολύ ευθέως και δυσκολεύομαι να καταλάβω ακριβώς αυτα που εννοεις.

Η διαφορά των 3-4ευρώ ειναι περίπου αναλογικά +2,5λίτρα. Αλλά υπάρχει κ η πιθανότητα λάθους με μέτρηση στα ευρώ, διοτι καθε πρατήριο έχει διαφορετική τιμή, και μπορει να έβαλες κάποιες φορές με τιμή 1.55/1lt η με 1.45/1lt.
Οπότε αν είχες π.χ. μέση 9λίτρα καις περίπου 11λιτρα. Θα σου έλεγα για αρχή κάνε ένα Reset τον εγκέφαλο, βγάζοντας τους πόλους της μπαταρίας να κάνει η ECU ενα Reset Calibration. (ECU learning driving style).

Οι πιο πιθανοί λόγοι που έχεις αυξημένη κατανάλωση πιστεύω ειναι οι εξής.
1) φθαρμένα μπουζί
2) χειμώνας και χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία, κάθε χειμώνα έχουμε περίπου ~15% αυξημένη κατανάλωση.

Παρατηρεις καθόλου Missfires σε πολύ πίεση?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22gr
Rocco Enthousiast
Rocco Enthousiast

Δημοσ.: 301
Εγγραφη: 01 Νοέμ 2012, 16:09
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη - Πανόραμα
Scirocco: VW SCIROCCO 1.4 160HP, White, RCD 510, Interlagos 18", Sport Pack

Δημοσίευσηαπό petros1983 » 09 Φεβ 2018, 23:34

φιλε μου παντα μιλαω με 1.5 ευρω βενζινη σε καθε μετρηση.αλλα πιστεψε με δεν πρεπει να εξετσαουμε αν ειναι λαθος η μετρηση.δεν ειναι 1000% το ξερω απεξω το αμαξι καιει περισσοτερο τελος σιγουρο οσο δεν παει.αρα λες για reset ετσι?απλα εχω κ προγραμμα stage 1 λες να το επηρρεασει?μπουζι??χμμ το σκεφτηκα κ εγω. missfires? εξηγησε μου τι εννοεις..σευχαριστω εκ των προτερων.
petros1983

Δημοσίευσηαπό Sergio » 01 Μαρ 2018, 08:32

aris22gr έγραψε:
Οι πιο πιθανοί λόγοι που έχεις αυξημένη κατανάλωση πιστεύω ειναι οι εξής.
1) φθαρμένα μπουζί
2) χειμώνας και χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία, κάθε χειμώνα έχουμε περίπου ~15% αυξημένη κατανάλωση.

Παρατηρεις καθόλου Missfires σε πολύ πίεση?

Εγω θα προσθεσω και τον 3ο λογο, ο οποιος οφειλεται στις επικαθησεις βαλβιδων. Με εναν σωστο καθαρισμο ειναι πολυ πιθανο αν οχι σιγουρο να επιστρεψει ο κινητηρας στην αρχικη του κατασταση. Αλλωστε τα χιλιομετρα σου ειναι αρκετα ωστε να χρειαζεσαι καθαρισμο.
Sciroccing !!!

Εικόνα

Μods:
VW Racing Intake Kit
Turbo-back Ragazzon exhaust (resonated)
ΚW Variant 3
Brembo GT 4Pot 330mm
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sergio
Rocco Master!
Rocco Master!

Δημοσ.: 2092
Εγγραφη: 08 Μαρ 2009, 13:56
Τοποθεσια: Θεσσαλονικη - Σερρες / Karlsruhe, Γερμανια
Scirocco: White Candy 1.4 TSI 160ps με 18" Interlagos και Donington για χιονολαστιχα/πιστα, Bi-Xenon, Rcd510 Dynaudio, Park Pilot, Πακετο φωτισμου PLA

Επιστροφή στην Τεχνικά Θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες