Μεταλλικός θόρυβος κάτω από την εισαγωγή

Θέματα τεχνικής φύσεως
  • Διαφημίσεις

Μεταλλικός θόρυβος κάτω από την εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό Bill6s » 09 Ιούλ 2017, 00:51

Καλησπέρα σε όλους!Με 1η ταχύτητα συμπλεκτάρισμα στις 1100-1300 περίπου ακούγεται ένας μετταλικός ήχος στην εισαγωγή περίπου-από κάτω.Χωρίς να πατάω συμπλέκτη δεν το κάνει.Νομιζα ότι θα είναι λόγω της σκούπας που έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα αλλά τελικά δεν οφείλεται εκεί από ότι φαίνεται μετά από δοκιμή.Τι μπορεί να φταίει?
Bill6s
Rocco Lover
Rocco Lover

Δημοσ.: 103
Εγγραφη: 04 Αύγ 2016, 04:13

Re: Μεταλλικός θόρυβος κάτω από την εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό chris_tsi » 09 Ιούλ 2017, 12:08

Σήκωσέ το και τσέκαρε το μεταλλικό σπιράλ της εξάτμισης. Μπορεί να έχει κοπεί σε κάποιο σημείο ή να θέλει αλλαγή ζουάν.
chris_tsi
Rocco Lover
Rocco Lover

Δημοσ.: 109
Εγγραφη: 31 Αύγ 2010, 19:46
Τοποθεσια: Λαμία

Δημοσίευσηαπό Bill6s » 09 Ιούλ 2017, 20:13

Ο θόρυβος έρχεται μέσα από την εισαγωγή-από τον σωλήνα.Κάτι με τον κομπρέσορα μου μυρίζει...Τι πιστεύετε?
Bill6s
Rocco Lover
Rocco Lover

Δημοσίευσηαπό bilias2410 » 11 Ιούλ 2017, 18:46

φιλε μου αυτο που ακουσ ειναι εντελως φυσιολογικο και μην αγχωνεσαι καθολου, ειναι ο ηχος του κομπρεσορα αυτος, ετσι κανει σε ολους οσους αλλαζουν το μαμα φιλτροκουτο. ειναι τα μεταλα του κομπρεσορα που στροφαρουν! οταν δεν πατας συμπλεκτη δεν λειτουργει ο κομπρεσορας και γιαυτο δεν το ακους!
Γιαννης
bilias2410
Rocco Lover
Rocco Lover

Δημοσ.: 181
Εγγραφη: 12 Αύγ 2012, 02:41
Τοποθεσια: Πειραιας
Scirocco: 1.4 TSI 160ps,μαυρο,manual, custom εισαγωγη με φιλτρο dna performance,προγραμμα overload, σκαστρα κλειστου τυπου forge,ap coilovers!

Δημοσίευσηαπό Bill6s » 11 Ιούλ 2017, 20:09

Παιδιά έχει κάποιος την καλή διάθεση να του στείλω βίντεο να ακούσει τον ήχο και να μου πει μια γνώμη?Είτε viber είτε messenger ή όπου αλλού θέλει.Φίλε μου την εισαγωγή την αγόρασα ελαφρώς χρησιμοποιημένη και το παιδί που την είχε μου είπε πως δεν του έκανε κάτι γι'αυτό έχω φαγωθεί.Πήγα και σήμερα σε συνεργείο και μου είπαν όλα οκ.Πες πως με συμπλέκτη μου το κάνει γι αυτό που λες οκ.Σε πορεία χαμηλές στροφές γιατί το ακούω από το ταμπλό πάνω αριστερά?
Bill6s
Rocco Lover
Rocco Lover

Δημοσίευσηαπό bilias2410 » 12 Ιούλ 2017, 00:53

αφου σου λεω οτι ειναι ο κομπρεσορας, γιατι να μην το ακους οταν κινησε? οταν δουλευει ο κομπρεσορας επειδη εβγαλες τους πνηχτες μαζι με την εισαγωγη τον ακους οταν δουλευει... οταν εισαι σταματημενος και δεν πατας συμπλεκτη μονο τοτε δεν ακουγεται. ο ηχος που ακους δεν ειναι σαν να τριβωνται δυο μεταλα? δεν ειναι τακ-τακ...!
Γιαννης
bilias2410
Rocco Lover
Rocco Lover

Scirocco: 1.4 TSI 160ps,μαυρο,manual, custom εισαγωγη με φιλτρο dna performance,προγραμμα overload, σκαστρα κλειστου τυπου forge,ap coilovers!

Δημοσίευσηαπό bilias2410 » 12 Ιούλ 2017, 00:57

https://www.youtube.com/watch?v=0V0lg2WhCGQ

ακουσε το δυνατα και κοιτα αν ειναι σαν αυτον τον θορυβο που κανει εδω. αν ειναι ετσι ειναι απολυτα φυσιολογικος ηχος, 5 χρονια τωρα με εισαγωγη ετσι κανει!
Γιαννης
bilias2410
Rocco Lover
Rocco Lover

Δημοσίευσηαπό Bill6s » 12 Ιούλ 2017, 02:59

Έβαλα πάλι το μαμά φιλτροκούτι και δεν ακούγεται.Από ότι φαίνεται είναι φυσιολογικό επειδή έβαλα την σκούπα αλλά κάνει συντονισμό και μου ακούγεται μέσα στις χαμηλές και μου την σπάει αυτό...
Bill6s
Rocco Lover
Rocco Lover

Επιστροφή στην Τεχνικά Θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες