Φρένα

Συζήτηση γύρω απο την βελτίωση του αυτοκινήτου, στήσιμο, εμφάνιση, μοτερ ...
  • Διαφημίσεις

Re: Φρένα

Δημοσίευσηαπό spc » 20 Σεπ 2017, 12:29

Καλημερα στο club. Τι γνωμη εχουμε για τα φρενα της willwood: μια ενδικτικη τιμη για τα 345χ30 ειναι τα 1200 ευρω. Αξιζουν:
REVO 98
APR CARBONIO
MILLTEK exhaust
Άβαταρ μέλους
spc
Rocco Enthousiast
Rocco Enthousiast

Δημοσ.: 333
Εγγραφη: 10 Απρ 2011, 16:28
Τοποθεσια: Πειραιας
Scirocco: 1.4 tsi 160hp power by REVO

Re: Φρένα

Δημοσίευσηαπό whitescir300 » 06 Απρ 2020, 14:43

Καλησπέρα στο club!
Μετά από 11,5 χρόνια και 81.000 km ήρθε η ώρα να αλλάξω τακάκια. Για να γίνει πιο "σωστή" δουλειά θα αλλάξω και τις δισκόπλακες. Αυτό που σκέφτομαι πιο πολύ είναι να περάσω στη λύση των s3/scirocco r (345mm) συστήματος φρένων και έχω κάποιες ερωτήσεις ειδικά προς όσους το έχουν κάνει:
1)εκτός από δαγκάνες, δισκόπλακες, σωληνάκια, υγρά κτλ πρέπει να αλλάξω και αντλία φρένων και σερβό με του s3/scirocco r; Κάτι άλλο που ξεχνάω;
2)Η μονάδα ABS θέλει κι αυτή άλλαγμα για να λειτουργεί σωστά το ABS/ESP με το καινούριο σύστημα; ή και με το υπάρχον είμαι οκ;
3) είναι plug n play η διαδικασία;
4) Χωράνε στη 17άρα εργοστασιακή ζάντα longbeach; Ως προς τη διάμετρο φαντάζομαι χωράνε οριακά (έχω δει s3 με 17άρα για χειμερινά ελαστικά), αλλά με το offset τι γίνεται;Θα ήθελα να αποφύγω αποστάτες και καινούριες ζάντες. θα με βοηθούσε αν το έχει κάνει κάποιος για να επιβεβαιώσει!
5) Το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά καλύτερο για να αξίζει τα λεφτά του;
6) Σκέφτομαι και τα 4πίστονα από το καινούριο tts (340mm) άλλα νομίζω πως μάλλον δεν θα κάνουν από θέμα offset..Αν ξέρει κάποιος κάτι όμως..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!Διάβασα το topic αλλά δεν με βοήθησε αρκετά..Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες!
whitescir300

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: 16 Μαρ 2020, 14:42
Scirocco: 1.4 tsi 160 revo st1, intercooler s3, kn

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Βελτίωση

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες