Φρένα

Συζήτηση γύρω απο την βελτίωση του αυτοκινήτου, στήσιμο, εμφάνιση, μοτερ ...
  • Διαφημίσεις

Re: Φρένα

Δημοσίευσηαπό spc » 14 Ιουν 2017, 23:59

Sergio έγραψε:
GEO99 έγραψε:Το 1.4 160hp τι μάρκα δαγκάνες φοράει μπροστά και τι πίσω; Ρωτάω γιατί για να διαλέξεις τα κατάλληλα τακάκια μου είπαν ότι πρέπει να γνωρίζεις τι δαγκάνες (σύστημα φρένων) φοράς.

Φοραν δαγκανες μαρκας TRW μπρος/πισω αλλα αυτο που σου ειπαν δεν ειναι απολυτο!

Βρισκεις/βλεπεις πρωτα τον κωδικο του εργοστασιακου τακακιου και απο κει και μετα βλεπεις ποιες αλλες εταιριες οπως brembo/ferodo/ate/ebc εχουν τακακια με τον αντιστοιχο κωδικο σου ;)

ΩΩΩΩΩΩΩΧΧΧΧ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΙΛΕ sergio :D :D :D :D :D :D
REVO 98
APR CARBONIO
MILLTEK exhaust
Άβαταρ μέλους
spc
Rocco Enthousiast
Rocco Enthousiast

Δημοσ.: 326
Εγγραφη: 10 Απρ 2011, 16:28
Τοποθεσια: Πειραιας
Scirocco: 1.4 tsi 160hp power by REVO

Δημοσίευσηαπό Bill6s » 15 Ιουν 2017, 17:42

Καλησπέρα παιδιά!Είμαι για αλλαγή στα πίσω τακάκια.Τα αντιπροσωπίας vw είναι ακριβώς τα ίδια με τις ATE δηλ;Οποτε να προτιμήσω από ίντερνετ να αγοράσω ΑΤΕ;Για τα brembo τι γνώμη έχεται;Κάποια καλύτερη ποιότητα απο original?
Bill6s
Rocco Lover
Rocco Lover

Δημοσ.: 103
Εγγραφη: 04 Αύγ 2016, 04:13

Δημοσίευσηαπό alex2.0tsi » 19 Ιουν 2017, 21:21

και τα brembo ειναι καλα αλλα για εμενα κορυφαια ειναι τα ebc.
Άβαταρ μέλους
alex2.0tsi
Rocco Baby
Rocco Baby

Δημοσ.: 60
Εγγραφη: 11 Ιαν 2010, 23:50
Scirocco: 2.0 Manual, Opal Silver,Revo stage 3, Milltek full, Carbonio intake,eurojet ic. 3xx.

Δημοσίευσηαπό Sergio » 04 Ιούλ 2017, 21:23

Bill6s έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!Είμαι για αλλαγή στα πίσω τακάκια.Τα αντιπροσωπίας vw είναι ακριβώς τα ίδια με τις ATE δηλ;Οποτε να προτιμήσω από ίντερνετ να αγοράσω ΑΤΕ;Για τα brembo τι γνώμη έχεται;Κάποια καλύτερη ποιότητα απο original?

Ferodo premier και η βασικη σειρα της brembo ειναι ενα κλικ καλυτερα απο τα εργοστασιακα.

alex2.0tsi έγραψε:και τα brembo ειναι καλα αλλα για εμενα κορυφαια ειναι τα ebc.

Aπο ebc ποια απο τα green/red/yellow stuff λες?
Sciroccing !!!

Εικόνα

Μods:
VW Racing Intake Kit
Turbo-back Ragazzon exhaust (resonated)
ΚW Variant 3
Brembo GT 4Pot 330mm
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sergio
Rocco Master!
Rocco Master!

Δημοσ.: 2093
Εγγραφη: 08 Μαρ 2009, 14:56
Τοποθεσια: Θεσσαλονικη - Σερρες / Karlsruhe, Γερμανια
Scirocco: White Candy 1.4 TSI 160ps με 18" Interlagos και Donington για χιονολαστιχα/πιστα, Bi-Xenon, Rcd510 Dynaudio, Park Pilot, Πακετο φωτισμου PLA

Δημοσίευσηαπό kakophonix » 13 Ιούλ 2017, 00:22

Έρώτηση για υγρά φρένων .

Είμαι να αλλάξω σε σωληνάκια υψηλής και δεν ξέρω ποια υγρά φρένων να πάρω . Μεχρι στιγμής είμαι με εργοστασιακά Δίσκους τακακια και μάλλον στο μέλλον θα παώ σε ebc πράσινα και ίσως και στους χαρακτους δίσκους τηε ebc . Δεν ξέρω ακόμα δεν έχω αποφασίσει .

Ποια προτείνεται , ααα και 1 lt μου φτάνει ??

ATE TYP 200
ATE SL6
ATE SUPER BLUE RACING DOT 4
Motul RBF 600
Εργοστασιακά VW
kakophonix
Rocco Enthousiast
Rocco Enthousiast

Δημοσ.: 451
Εγγραφη: 21 Μάιος 2009, 08:36
Τοποθεσια: Πάτημα Χαλανδρίου
Scirocco: VW Scirocco 1.4 Tsi 160 DSG,White Candy,Panoramic Roof,Sport Pack,Interlangos, Rcd510,PLA Ligh & Sight,Media In,Tyre Pressure, Συναγερμος Plus.

Δημοσίευσηαπό kakophonix » 13 Ιούλ 2017, 14:51

Παιδιά άλλη μία ερώτηση , στο site της goodridge για το scirocco έχει 2 επιλογές για σωληνάκια φρένων .

Η μία επιλογή είναι Stainless steel και η άλλη είναι Zinc Plated .

Ποια από τα 2 είναι καλύτερο ??
kakophonix
Rocco Enthousiast
Rocco Enthousiast

Scirocco: VW Scirocco 1.4 Tsi 160 DSG,White Candy,Panoramic Roof,Sport Pack,Interlangos, Rcd510,PLA Ligh & Sight,Media In,Tyre Pressure, Συναγερμος Plus.

Δημοσίευσηαπό kakophonix » 26 Ιούλ 2017, 15:54

Τίποτα κανείς ???

kakophonix έγραψε:Έρώτηση για υγρά φρένων .

Είμαι να αλλάξω σε σωληνάκια υψηλής και δεν ξέρω ποια υγρά φρένων να πάρω . Μεχρι στιγμής είμαι με εργοστασιακά Δίσκους τακακια και μάλλον στο μέλλον θα παώ σε ebc πράσινα και ίσως και στους χαρακτους δίσκους τηε ebc . Δεν ξέρω ακόμα δεν έχω αποφασίσει .

Ποια προτείνεται , ααα και 1 lt μου φτάνει ??

ATE TYP 200
ATE SL6
ATE SUPER BLUE RACING DOT 4
Motul RBF 600
Εργοστασιακά VW
kakophonix
Rocco Enthousiast
Rocco Enthousiast

Δημοσίευσηαπό kakophonix » 19 Αύγ 2017, 15:30

Τελικά άλλαξα τα σωληνάκια με. Goodridge μπρος πίσω και υγρά ate Typ200 . Και βασικά δεν κατάλαβα καμμία διαφορά σε αίσθηση σε σχέση με πριν και αναρωτιέμαι μήπως κάτι δεν πήγε καλά ???

Παίζει να φτάιει που τα τακάκια μου είναι φαγωμένα πάνω από το μισό ?? Αλλά και πάλι κάτι δεν θα καταλάβαινα κάτι προς το καλύτερο?? Το φρένο πάλι έχει μεγάλη διαδρομή , ίδιο με πριν δλδ..
kakophonix
Rocco Enthousiast
Rocco Enthousiast

Δημοσίευσηαπό redchampion » 19 Αύγ 2017, 20:50

kakophonix έγραψε:Τελικά άλλαξα τα σωληνάκια με. Goodridge μπρος πίσω και υγρά ate Typ200 . Και βασικά δεν κατάλαβα καμμία διαφορά σε αίσθηση σε σχέση με πριν και αναρωτιέμαι μήπως κάτι δεν πήγε καλά ???

Παίζει να φτάιει που τα τακάκια μου είναι φαγωμένα πάνω από το μισό ?? Αλλά και πάλι κάτι δεν θα καταλάβαινα κάτι προς το καλύτερο?? Το φρένο πάλι έχει μεγάλη διαδρομή , ίδιο με πριν δλδ..

Τι ακριβώς περίμενες; Τα σωληνάκια άλλαξες, όχι όλο το σύστημα των φρένων.
redchampion
Rocco Master!
Rocco Master!

Δημοσ.: 2346
Εγγραφη: 05 Απρ 2009, 17:49
Τοποθεσια: Αθήνα
Scirocco: 1.4 TSi, 160 hp

Δημοσίευσηαπό kakophonix » 19 Αύγ 2017, 23:01

Εντάξει δεν περίμενα ότι θα είχα κάτι τρελό .. αλλά υποτίθεται ότι ότι κερδίζεις κάτι σε αίσθηση στο φρένο , κάτι που βασικά δεν συμβαίνει από ότι φαίνεται..

Και βασικά πιο πολύ το αναφέρω για μήπως δεν έχει γίνει καλή εξαέρωση στα υγρα ...
kakophonix
Rocco Enthousiast
Rocco Enthousiast

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Βελτίωση

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες